Celestron - NexStar Evolution 9.25
Kód: CE12092Termék részletes leírása
Celestron - NexStar Evolution 9.25
Osvedčený tubus ďalekohľadu konštrukcie Schmidt - Cassegrain 235/2350mm (f/10) je umiestnený na inovovanej polovidlicovej azimutálnej GoTo montáži NexStar Evolution. Oproti modelu NexStar SE prináša verzia Evolution robustnejšiu základňu, ktorá obsahuje aj dobíjaciu batériu na cca 10 hodín prevádzky, ďalej WiFi modul, umožňujúci riadenie ďalekohľadu cez toto rozhranie z tabletov či smartfónov iOS či Android resp. z ich astronomických aplikácií. Príjemným vylepšením sú aj dve odkladacie poličky na príslušenstvo. V základnej výbave sú dva okuláre - 40mm pre zväčšenie 59x a 13m pre zväčšenie 180x .
Vedľa 3 portov a portu na pripojenie ručného ovládača (HC) je v systéme integrovaný aj USB port pre napájanie USB zariadení
Špecifikácia
- Optický dizajn : Schmidt Cassegrain
- Apertúra : 235 mm
- Ohnisková vzdialenosť : 2350 mm
- Hľadáčik : StarPointer
- Montáž : Single Fork Arm Altazimuth
- Zväčšenie : 59 (180) x
Pre viac informácií o produkte Vám doporučujeme pozrieť si stránku výrobcu.
Recenzia : SkyPortal a Celestron EVO – veľmi chytré spojenie
Chytré telefóny dnes ovládajú chod nášho okolia. Cez mobil objednávame jedlo, služby, nakupujeme, tipujeme, hráme hry, ale aj organizujeme stretnutia, píšeme maily a zabezpečujeme si tiež pracovné záležitosti. Prečo píšem pri rozprávaní o astronomickom ďalekohľade o mobile? Odpoveď je jednoduchá. Mobilom sa dá ovládať aj chod astronomického ďalekohľadu.
Smartfóny majú v dnešnej dobe v základnej výbave GPS a polohový senzor. Praktické súčasti, ktoré sa veľmi jednoducho dajú využiť na orientáciu na nočnej oblohe. GPS určí jednoducho miesto, na ktorom sa nachádzate, a senzor zaznamenávajúci orientáciu mobilu zabezpečí vyhľadanie miesta, na ktoré mierite mobilom. Celestron len nedávno (no, nedávno ako nedávno.... pred možno 7 rokmi ) uviedol do predaja zariadenie SkyScout – taký mobil bez možnosti telefonovania ?. Cez priezor sa dal zamerať ľubovoľný objekt na oblohe viditeľný voľným okom, alebo opačne – jednoduchým navigačným oknom, ktoré ukazovalo smer, kam sa má užívateľ otočiť, dokázal nasmerovať na ten ktorý objekt na oblohe. Túto funkciu dnes prebrali mobily. Aplikácia Celestron SkyPortal je dostupná pre Android aj iOS. Moderná mapa oblohy, ktorá v sebe skrýva encyklopedické informácie o objektoch, reálne zobrazenie dennej a nočnej oblohy a fotografie viditeľných objektov, je veľmi užitočný pomocník pre začínajúcich pozorovateľov nočnej oblohy. Mapa sa mení podľa polohy kam mierite mobilom. Jednoducho tak viete zidentifikovať ľubovoľný objekt na oblohe, alebo vyhľadať objekt zo zoznamu. Aplikácia má obrovskú výhodu – je bezplatná, na rozdiel od iných komerčních programov dostupných na mobilnom trhu. To že Vám umožní vyhľadať akýkoľvek objekt však nie je všetko. Vlastne to nie je nič... SkyPortal slúži aj ako ručný ovládač ďalekohľadov Celestron Nexstar. Komunikuje s ďalekohľadom cez Wifi, takže je potrebné pripojiť k ďalekohľadu Wifi adaptér.
Nové ďalekohľady Celestron EVO sú už od výroby opatrené WiFi adaptérom. Pripojenie ďalekohľadu cez mobil je veľmi jednoduché. Ďalekohľad vyžaduje, na úvod, jednoduchú kalibráciu, aby vedel o mieste, na ktorom sa nachádza a zorientoval sa sám na oblohe, potom už stačí len pripojiť aplikáciu k ďalekohľadu a vychutnávať jednoduché ovládanie. Tá pravá starparty sa môže začať.
Základná výbava obsahuje samozrejme aj ručný ovládač NexStar, pre prípad ovládania ďalekoľadu bez pripojenia k mobilu. Klasický ručný ovládač v inovovanej verzii Nexstar+, ktorú Celestron predstavil pred asi dvoma rokmi, má všetky funkcie známe z iných modelových rád.
Na inštalovanie SkyPortal je potrebné pevné pripojenie k internetu cez Wifi, keďže objem dát, ktorý sa pri inštalácii stiahne je značný – cca. 200 MB. To isté platí aj pri aktualizáciách. Možno sa to zdá na prvý pohľad obmedzujúce, ale je to praktické. Dátové paušály mobilných operátorov majú väčšinou obmedzenú kapacitu stiahnutých dát.
Ďalekohľady Celestron EVO sú dostupné v prevedeniach Schmidt-Cassegrain v širokej škále priemerov, ktoré dokážu uspokojiť kohokoľvek. 6“ prevedenie (s priemerom 152 mm) je pravdepodobne najuniverzálnejšie – poskytuje dostatočný priemer na pozorovanie nielen Slnka, Mesiaca a planét, ale aj slabších hmlovín a galaxií. Optika typu Schmidt-Cassegrain je sama o sebe veľmi univerzálna a vhodná aj na fotenie. Umožňuje široký rozsah použitého zväčšenia a veľkú variabilitu pri pozorovaní. Jednoduchým pripojením reduktora ohniska je možné minimálne zväčšenie dokonca použiť aj na pozorovanie prírody.
Čo ma však prekvapilo hneď po vybalení, bol fakt že ďalekohľad dokáže fungovať bez napájania. Odpadá tak naťahovanie káblov, hľadanie spôsobu napájania, napájanie z autobatérie. Ďalekohľad má vstavanú batériu, ktorá sa dá nabíjať buď z priloženej nabíjačky (ktorá slúži zároveň aj ako napájací zdroj), alebo cez USB kábel. Celestron ide s dobou a umožňuje užívateľom stále viac a viac spôsobov napájania.
EVO je na rozdiel od predchádzajúcich modelov NexStar SE ukotvený na pevnejšej liatinovej montáži s mechanickou aretáciou v oboch osiach. Vďaka tomu je možné ďalekohľad rýchlo nastaviť vo výške aj azimute. Masívna základňa dáva stabilitu celej zostave a slúži zároveň aj ako odkladací priestor pre príslušenstvo.
Úpravy na samotnom statíve takisto potešia. Stredovú rozpernú podložku už nie je potrebné demontovať pri skladaní nôh. Stačí ju len otočiť a nôžky je možné pohodlne stiahnuť k sebe a obratom zabezpečiť prepravu. Ďalekohľad je vďaka tomu možné ľahko a rýchlo rozbaliť, zmontovať a pripraviť na pozorovanie.
Legyen az első, aki véleményt ír ehhez a tételhez!
Legyen az első, aki véleményt ír ehhez a tételhez!