Nový detektor kovov Minelab X-Terra Pro
Kategória: Detektor kovov Minelab X-Terra Pro
Pred pár týždňami ľahko rozbúril vody svetového „detector huntingu“ nový „začiatočnícky“ detektor Minelab X-Terra PRO. V tejto kategórii sa objavuje pravidelne rad detektorov a vďaka Minelabom rady Vanquish sa aj do tejto cenovej triedy dostala multifrekvenčná technológia Multi IQ, ktorú pozná rad hľadačov z radu Equinox. Aký je teda Minelab X-Terra Pro detektor a prečo sú pár dní po uvedení na trh vypredané?
Na začiatok treba povedať, že detektor sme mali možnosť začať testovať od leta 2022, kedy sme na ňom s Petrom hľadali prípadné chybky a všeobecne dávali dohromady správy pre Minelab z testovania. Detektor sa nám od začiatku veľmi páčil a očakávali sme cenu niekde na úrovni Vanquish 540. Keď sa potom pri oznámení ukázalo, že detektor bude za cenu 7.990 Sk, čo je kúsok pod Vanquish 440, boli sme ľahko v šoku.
Na detektore chýba multifrekvencia Multi IQ, čo je ale v podstate jediné mínus. Ďalej sa môže už len chváliť a vzhľadom na cenu naozaj veľa. Detektor vychádza z radu detektorov Equinox a to z nových modelov 700/900. Tomu zodpovedá ID odpoveď a tiež možnosť použitia Deep režimu atď.
Terra veľmi dobre pracuje v 15 kHz pri drobných cieľoch na poliach a aj správanie v silne zaželeznených lokalitách je slušné. Pri frekvencii 10 kHz vie byť pekne pokojná aj vo vysokých nastaveniach citlivosti. Navyše, ak znova prihliadneme k cene detektora a čo hľadač za svoje peniaze dostane, tak pomer cena/výkon dnes na trhu ťažko nachádza porovnanie.
V článku Vám popíšeme jednotlivé funkcie detektora a na konci pridáme nastavenie ako pre začiatočníkov, tak aj pre hľadačov, ktorí už nejaké skúsenosti majú.
Konštrukcia detektora
Konštrukcia ovládacej jednotky vychádza z radu Equinox. Detektor je vďaka tomu vodotesný a to bol asi aj prvotný zámer Minelabu mať vodotesný detektor v tejto cene. Vodiaca tyč je trojdielna, štvorcová a veľkým plusom je, že samotnú jednotku je možné z tyče vďaka spodnému úchytu ľahko a rýchlo zložiť. Lakeť je teda bohužiaľ uchytený krížovou skrutkou, čo neumožňuje rýchlu demontáž, ale v podstate sa to dá rýchlo vyriešiť skrutkou s nejakou plastovou hlavičkou. Vďaka tomu je potom možnosť veľmi rýchlo celý detektor rozložiť na „prvočiniteľa“ a zložiť ho do naozaj malého báglu.
Ovládanie detektora a odporúčané nastavenia
Poďme ale rovno k tomu, čo každého nového majiteľa X-Terra PRO zaujíma a to sú odporúčané nastavenia a všeobecne ovládanie detektora a možnosť, ktoré Vám v teréne dáva. Keďže článok píšem skôr pre začiatočníkov alebo mierne pokročilých, asi bude dobre si zopakovať pár základných vecí, ktoré sa týkajú správnej funkcie detektora.
Sú funkcie, ktoré výkon detektora ovplyvňujú úplne zásadne, niektoré okrajovo a ďalšie sú tam iba pre hľadačský komfort. Tie zásadné sú nastavenie citlivosti , diskriminácie , odladenie vplyvu pôdy , rýchlosť obnovy , pracovný režim av prípade Terry PRO tiež nastavenie pracovnej frekvencie , pretože detektor nepoužíva multifrekvenčnú technológiu.
Z funkcií, ktoré ovplyvňujú výkon detektora menej, je to predovšetkým prahový tón – threshold a odladenie interferencií .
A potom sú tu ďalšie funkcie, ako sú nastavenia tónov audia , podsvietenia, vibrácií atď., ktoré sú tu iba pre hľadačov komfort. Z podstaty veci sa tak budeme sústrediť predovšetkým na tie dve prvé kategórie.
Popis ovládania:
Nastavenie citlivosti: Je klasickým zvykom všetkých začiatočníkov, detektor "osoliť" čo to dá, čo je bohužiaľ zle. Podobným prístupom nezískate nič viac, než nestabilný prístroj, s ktorým sa dá len ťažko pracovať.
Nastavenie by malo byť vždy také, aby detektor bol pokojný. Osobne teda preferujem vždy také nastavenie, aby si občas ľahko "škytnul", ale pre začiatočníka je vždy menej lepšie. Optimálne nastavenie na väčšine lokalít je od 19 do 22. Na čísle 20 by som asi začínal vždy.
Diskriminácia: Každý skúsený hľadač Vám povie to isté. Diskrimináciou je potrebné šetriť. Keďže X-Terra používa viactónovú identifikáciu, je to podstatne jednoduchšie, než to bolo potrebné pri detektoroch, ktoré používajú na identifikáciu iba jeden tón. Je klasickou začiatočníckou chybou zavrieť všetky záporné čísla (železa sa hlásia záporným číslom) s tým, že sa takto vyhnem všetkému železu.
Bohužiaľ, potom nastáva problém s naozaj veľkými železnými cieľmi v hĺbke. Hľadač, ktorý si takto „vypne kompletne železa“ potom pri takýchto cieľoch začuje iba občasné prepípnutie do „farby“. To ho často vedie k myšlienke „asi farebný cieľ veľmi hlboko“ a kope. Pokiaľ si ale nechá otvorená aj železa, potom sa mu ozve cieľ železným tónom do ktorého sa ľahko môže premiešavať farba. V podstate sa tak rýchlo naučia, že takéto ciele sa nekopú.
Odporúčané nastavenie je tak buď chodiť v All Metale (podkovka) alebo maximálne zmazať jednu kocku zľava. Na obrázku sú zatvorené železa kompletne, čo je predovšetkým keď začínate zle.
Odladenie vplyvu pôdy: Odladenie vplyvu pôdy má zásadný vplyv ako na dosah, tak na vyhodnotenie detektora. Pri X-Terry ho môžete vykonať manuálne podľa návodu alebo automaticky. Z praxe sa dá povedať, že pokiaľ vyjde číslo pri odladení pod 30, je lepšie chodiť v manuálnom nastavení. Pokiaľ je číslo vyššie, väčšinou to znamená, že aj mineralizácia sa bude viac meniť a potom je lepšie automatické, kedy si detektor vyhodnocuje zem neustále.
To hlavné je vždy na začiatku hľadania odladiť alebo zapnúť automat :).
Rýchlosť obnovy: Rýchlosť zotavenia sa nastavuje v závislosti od počtu cieľov (železa) v lokalite. Čím väčšie je množstvo, tým vyššia by mala byť rýchlosť zotavenia, pričom Váš pohyb by mal byť konštantný, povedzme ako keď veľmi starý pán kosí trávu. Väčšinou platí, že polia sú viac zaneřádané odpadmi a železom ako lesy. U Terry tak v lese väčšinou ide nastaviť 1, štandardné pole 2 a pokiaľ je lokalita naozaj jedno želiezko vedľa druhého tak nastavíme 3.
Vyhľadávacie režimy: Ako ich vidíte z popisu pri obrázku, jednotlivé programy sa od seba líšia ako tým do akých miest sú určené, tak citlivosťou, separačnými vlastnosťami atď.
To čo z toho vyplýva pre hľadačov u nás? Pokiaľ nejakú chvíľu s detektorom chodíte, iste zistíte, že vo väčšine prípadov je v lese podstatne menej cieľov a odpadov ako na poliach. To je ale také východoeurópske špecifikum, pretože napríklad pri hľadaní vo Veľkej Británii alebo Francúzsku to tak nie je. Miestni sedliaci jednoducho bordel do polí nevyhadzujú.
Nastavenie pracovného programu by malo zodpovedať počtu cieľov. Pokiaľ sa Vám tak na každé mávnutie ozve niekoľko železných cieľov, mali by ste zvoliť režim Park. Pokiaľ je "ticho" a nedostávate rad cieľov na každé mávnutie, zvolíte režim "Pole". Platí, že vždy by ste mali používať predovšetkým 1 čkové pracovné režimy. Tie 2jkové majú zvýšenú citlivosť, ktorá je určená skôr pre dohľadávky menších plôch, kde sa sústredíte na tie najmenšie ciele.
Zjednodušene povedané, na pole PARK, do lesa POLE. :)
Plážové režimy sú určené na hľadanie v slanej vode, na našich rybníkoch a jazerách používajte 1 a 2 režimy park a les.
Pracovná frekvencia
Ako už bolo naznačené vyššie, X-Terra PRO nepoužíva multifrekvenčnú technológiu Multi IQ, čo je tiež jej jediné mínus a obmedzenie. Môžete si tu vybrať z 3 samostatných frekvencií 5, 10 a 15 kHz pre nastavenie Pole/Les a 8kHz pre plážové režimy (slaná voda) . Platia teda klasické poučky na použitie jednej frekvencie. Nižšia frekvencia znamená vyšší prienik pôdou a vyššiu citlivosť na drobné ciele. V praxi potom na „vojnu“ na 5 kHz alebo 10 kHz, na drobné mince a všeobecne menšie ciele s 15 kHz.
Vyhodnotenie pomocou ID čísel: používa už novú Minelab stupnicu, kedy pre železa sú k dispozícii záporné ID od -19 po 0 a pre „farebné ciele potom od 1 do 99. Diskriminácia potom využíva segmentový riadkový graf hore na LCD tak, ako to bolo aj pôvodnej rady X-Terra.
Odladenie interferencií: sú dve veci, ktoré by ste mali urobiť vždy na začiatku hľadania. Odladiť zem alebo zapnúť automat a odladiť interferencie. Detektor si zvolí najmenej zarušený kanál a hľadači to umožní si nastaviť ako vyššiu citlivosť, tak predovšetkým hľadať vo väčšom pokoji. Funkcia dokáže často odstrániť aj veľmi silné interferencie. Samozrejme z podstaty veci sú miesta, kde môže alebo bude problém vždy (napr. hľadanie okolo trafostaníc, stĺpy vysokého napätia atď.).
Threshold: Prahový tón je pre rad hľadačov "to bručenie na pozadí". Threshold by ste mali nastavovať tak, aby ste ho ľahučko na prahu počuteľnosti vnímali. Prahový tón zdvíha ľahko dosah na najdrobnejšie ciele a druhou funkciou, ktorá je s ním spojená, je pauza v signále, keď prejdete cieľ ktorý diskriminujete.
Threshold by ste nikdy nemali nastavovať príliš hlasno, potom by ste naopak o slabo počuteľné ciele mohli prísť, pretože ich nebudete počuť. Sú hľadači, ktorým stály slabý zvuk na pozadí nevyhovuje. V takom prípade úroveň thresholdu stiahnite až do úrovne, kde ho prestanete vnímať. Určite by som ale nenastavoval 0.
Nastavenie tónovej odpovede: To v akej audio odpovedi je z veľkej časti vecí osobné preferencie a nejde tak povedať najlepšie je to alebo toto. Detektor používa audio odpovede 1, 2, 5, multitónová a hĺbkový režim s VCO. Režimy 1, 2, 5 a multitone sa od seba líšia predovšetkým počtom použitých tónov. Úplne iný je DP – hĺbkový režim.
DP: Hĺbkový režim pracuje s VCO, vďaka tomu lepšie počujete hĺbku uloženia predmetu pod sondou a veľmi dobre sa dá použiť aj v miestach s vysokou koncentráciou železných odpadov. Režim používa tóny, krátky hlboký nemodulovaný pre železa a vysoký modulovaný pre farebné ciele. Na testovaní a úpravách tohto režimu sme sa s Petrom priamo podieľali a sami ho používame veľmi často.
Odporúčané nastavenia
Ak ste sa prehrýzli popisom najdôležitejších funkcií až sem, treba to oceniť. V nasledujúcich riadkoch vypíšem naše nastavenia pre jednotlivé lokality a typy vyhľadávaných cieľov s ohľadom na to, čo hľadač má už nachodené.
Všeobecné nastavenia pre začiatočníkov a mierne pokročilých: Odladiť zem, odladiť interferencie, nastaviť All metal (podkovku) alebo zavrieť iba jednu kocku úplne vľavo.
Pole s menším množstvom železa: Citlivosť na 20, pracovná frekvencia 15 kHz, pracovný režim Park, threshold na Vašu úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy 2, audio 5 alebo multitone.
Pole s veľkým množstvom železných odpadov: Citlivosť 20, pracovná frekvencia 15 kHz (pokiaľ nie sú v lokalite najdrobnejšie ciele, môžete pokojne skúsiť 10kHz), pracovný režim Park, threshold na Vašej úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy 3, audio DP. Pokiaľ sa naučíte chodiť pomaly, pekne prekrývať cievkou jednotlivé riadky, sondou pohybovať max 2 cm na pôdou, môžete aj v takej lokalite použiť nižšiu obnovovaciu rýchlosť 2. Pokiaľ ale ponáhľate, je 3 lepšia voľba).
Les - malé ciele, malé množstvo odpadov: Citlivosť 22, pracovná frekvencia 15 kHz, pracovný režim Pole, threshold na Vašu úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy 1, audio 2 tóny. V takýchto lokalitách je väčšinou cieľov málo, hľadač tak v podstate rovnako vykope každú „farbu“ a tak nastavovať nejaké vyššie audio rozlíšenie nič moc neprinesie.
Les - malé ciele vo väčšom množstve odpadov: Citlivosť 20, pracovná frekvencia 15 kHz, pracovný režim Pole, threshold na vašej úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy 2, audio DP.
Les - veľké ciele/vojna: Citlivosť 22, pracovná frekvencia 5/10kHz, pracovný režim Pole, threshold na Vašej úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy 1, audio 2 tóny alebo DP.
Dohľadávky: Či už na poliach alebo v lese, vždy keď budete dohľadávať nejaký malý priestor, kde sa budete snažiť vybrať všetku farbu použijete dvojkové režimy. Detektor je v týchto režimoch citlivejší a náchylnejší na zarušenie. Pokiaľ sa jedná o malé ciele, použijeme frekvenciu 15 kHz, pri väčších priemeroch v hĺbke potom možno experimentovať s 5 a 10 kHz, audio na DP.
Rybníky: Citlivosť čo lokalita dovolí. Nastavenie môže byť pokojne nižšie 17-18, pracovná frekvencia 15 kHz, threshold na úroveň počuteľnosti, rýchlosť obnovy s prihliadnutím na počet cieľov, to je naozaj rôzne, ale na dvojke sa dá začať vždy. Pracovný režim na začiatku vždy použite jednotkový režim s prihliadnutím na počet cieľov, až pri dohľadávke môžete použiť dvojkový.
Prajem všetkým terrárom nech sa darí a prípadné ďalšie otázky píšte dolu do článku. Vlákno budeme s Petrom sledovať a priebežne na všetko odpovedať.